Zasady bezpieczeństwa – Chrześcijańska Randka

Od czasu do czasu otrzymujemy zgłoszenia o fałszywych kontach w serwisie. Jest to tzw. “scam”.

Scam – oszustwo polegające na wzbudzeniu u kogoś zaufania, a następnie wykorzystanie tego zaufania do wyłudzenia pieniędzy lub innych składników majątku. Osoba wzbudzająca fałszywe zaufanie zwykle działa na jedną z ludzkich cech charakteru, zarówno negatywnych, jak i pozytywnych, takich jak: pycha i chciwość, ale też empatia i altruizm.

Dokładamy wszelkich starań, aby Chrześcijańska Randka była miejscem bezpiecznym. Oszuści często obierają sobie za cel serwisy randkowe, dlatego z pewnością szukają swoich ofiar również tutaj. Nasz serwis jest wyjątkowy – gromadzi osoby szczerze wierzące, dla których miłość i zaufanie do drugiej osoby jest priorytetem. Pamiętajmy jednak, aby w relacjach z obcymi ludźmi zachować rozwagę i mądrość. Biblia zachęca nas do mądrego postępowania oraz gani naiwność.

Prostak wierzy każdemu słowu, lecz roztropny zważa na swoje kroki.
– Księga Przysłów 14:15

Całkowite zabezpieczenie serwisu przed oszustami nie jest możliwe. Najlepszym zabezpieczeniem jest rozsądek i ostrożność. Zabiegajmy o mądrość w kontaktach z ludźmi poznanymi w internecie. Poniżej kilka dobrych praktyk, które pomogą nam uchronić się przed oszustwem:

1. Upewnij się, że jesteś nowonarodzonym chrześcijaninem

Pierwsza rada wydać może się dla niektórych osób dziwna. Ale jako nowonarodzeni chrześcijanie wiemy, że jest to najlepsza i najważniejsza zasada. Przede wszystkim zadbaj o swoją relację z Bogiem. Serwis jest skierowany do osób, które chodzą z Panem na co dzień. Jeśli Twoja relacja z Bogiem nie jest taka jak być powinna – zrezygnuj z uczestnictwa w serwisie. Odradzamy osobom nieugruntowanym w Bogu zawieranie relacji damsko-męskich. Biblia naucza “szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane.” (Ew. Mateusza 6:33). Wpierw zadbaj o relację z Bogiem, a dopiero w drugiej kolejności szukaj życiowego partnera. Zachęcamy do zadania sobie najważniejszych pytań: Bardzo ważne pytania.


2. Módl się

Jeśli jesteś pewien, że Bóg jest na pierwszym miejscu w Twoim życiu i masz pragnienie poznać towarzysza/towarzyszkę Twojego życia – módl się. Modlitwa ma wielką moc i z pewnością potwierdzi to każdy szczerze wierzący chrześcijanin. Żadna szczera modlitwa nie zostaje pominięta przez Boga. Bóg wysłuchuje każdej modlitwy, ale odpowiada na te, które są zgodne z Jego wolą. Musimy zatem poznawać Bożą wolę, aby modlić się właściwie. Przeczytaj: Co zrobić, by Bóg wysłuchał naszych modlitw?


3. Bądź cierpliwy

Wielkie postacie Biblii – Abraham, Józef, Mojżesz, Dawid musieli czekać wiele lat na spełnienie Bożych obietnic. Wszystko co działo się w międzyczasie, służyło ich wewnętrznemu i zewnętrznemu przygotowaniu. A kiedy w końcu Boże obietnice wypełniły się – błogosławieństwo, które ich spotkało było niewysłowione. Biblia pochwala cierpliwość jako owoc Ducha świętego (Galacjan 5:22). Cierpliwość wskazuje na naszą ufność do Boga, Jego wszechmocy i miłości. Pamiętaj również, że nie każdy jest powołany do życia w małżeństwie, a bycie singlem nie jest żadną ujmą. Przeciwnie – możliwość życia samemu jest Bożym darem. Nie czuj presji z powodu samotności, ale módl się o rozpoznanie swojego powołania i pytaj Boga w jaki sposób możesz Go wywyższać w swoim życiu będąc jeszcze singlem. To powinno być naszym priorytetem. Pośpiech jest najgorszym doradcą w decyzjach odnośnie partnera życiowego. “Miej nadzieję w Panu! Bądź mężny i niech serce twoje będzie niezłomne! Miej nadzieję w Panu!” (Psalm 27:14). Jeśli znasz język angielski, przeczytaj: God is working in your waiting.


4. Ignoruj dziwne wiadomości

Pierwsze trzy rady dotyczyły relacji z Bogiem. Kolejne porady to praktyczne wskazówki jak postępować w serwisie. Przede wszystkim ignoruj, nie odpisuj na dziwne wiadomości. Mogą to być wiadomości w języku angielskim lub pisane łamaną polszczyzną. Skąd biorą się takie wiadomości? Często są to fałszywe konta, które zakładane są przez specjalne skrypty. Ignoruj tego typu wiadomości i poinformuj administratora jeśli otrzymasz taką wiadomość. Niemal pewne jest, że to oszustwo. Konta tego rodzaju są szybko usuwane, ale ciągle powstają nowe. Niech świadczy o tym fakt, że blokady kont nadajemy nawet do kilku razy tygodniowo.


5. Sprawdź z kim rozmawiasz

Dokładnie sprawdź co osoba, z którą rozmawiasz, ma wpisane w profilu i dokonaj oceny. Oszuści działają w różny sposób – czasem starają się przybrać pozór pobożności wpisując uduchowione informacje w swoim profilu. Częściej jednak idą na łatwiznę i profil wypełniają w sposób powierzchowny. Niekiedy wystarczy przejrzeć profil, aby móc ocenić, że nasz adwersarz nie jest osobą godną zaufania. Poniżej wypunktowaliśmy kilka sygnałów ostrzegawczych. Oszuści mogą:

a) podawać się za obcokrajowców (np. obywatela USA lub innego kraju)
b) podać adres e-mail niedługo po nawiązaniu kontaktu lub w pierwszej wysłanej wiadomości i proponować rozmowę poprzez e-maile
c) być przesadnie tajemnicze, odpowiadać wybiórczo na pytania
d) przechodzić do tematów nie związanych z wiarą chrześcijańską, preferować tematy “światowe”
e) stosować szantaż emocjonalny, sugerować zły stan, chęć popełnienia samobójstwa, itp.
f) stosować różne sposoby wyłudzenia pieniędzy, z manipulacją włącznie.


6. Sprawdź zdjęcia

Rozszerzeniem punktu piątego jest dokładne przyjrzenie się zdjęciom. Możemy mieć pewność, że osoba z którą rozmawiamy, jest oszustem jeśli zdjęcia nie pasują do charakteru serwisu. Np. zdjęcia roznegliżowane, które nie są akceptowane w tym serwisie. Brak zdjęć lub kolorowe grafiki zamiast zdjęć również są sygnałem ostrzegawczym. Ciekawym sposobem na weryfikację zdjęć jest skorzystanie z narzędzi wyszukiwania za pomocą obrazów. Narzędzie takie znajdziemy np. tutaj bądź wykorzystując wbudowane narzędzie w przeglądarce Chrome: kliknij prawym przyciskiem myszy na dowolnym zdjęciu a następnie wybierz pozycję Szukaj obrazu w Google. Bywa, że identyczne zdjęcia funkcjonują w internecie i są to np. zdjęcia aktorów, modelów lub użytkowników innych serwisów społecznościowych. Krótkie dochodzenie pozwoli rozpoznać czy użytkownik Chrześcijańskiej Randki jest tą samą osobą, której zdjęcia znaleźliśmy w wyszukiwarce internetowej.


7. Rozmawiaj o sprawach duchowych

Oszuści chętnie rozmawiają na tzw. bezpieczne, powierzchowne tematy. Boją się jednak poruszać sprawy głębokie – sprawy wiary. Nasz serwis różni się od innych tym, że użytkowników Chrześcijańskiej Randki charakteryzuje żywa relacja z Bogiem. Ludzie, którzy nie znają Boga – a takimi z pewnością są wszelkiego rodzaju oszuści – nie rozumieją spraw duchowych. Mogą próbować sprawiać wrażenie osób uduchowionych, ale głębsza rozmowa pozwoli szybko poznać czy rzeczywiście nasz adwersarz rozumie istotę chrześcijaństwa i relacji z Bogiem. Najczęściej oszust sam przestanie odpisywać na Twoje pytania odnośnie jego relacji z Bogiem. W takim przypadku nie przejmuj się brakiem odpowiedzi – z pewnością nic nie straciłeś(aś).


8. Weryfikacja konta (Profil Zaufany)

Przygotowaliśmy specjalne narzędzie służące weryfikacji kont. Osoby, które przeprowadzą proces weryfikacji otrzymują tzw. Profil Zaufany (żółte oznaczenie obok zdjęcia profilowego). Więcej informacji znajdziesz pod zakładką Zweryfikuj konto.


9. Kontakt z pastorem

Kontakt z pastorem lub starszym zboru to najpewniejsza metoda weryfikacji, ale wymaga pewnego zaangażowania. Polecamy ten sposób weryfikacji wobec osób, z którymi kontaktujemy się już od jakiegoś czasu. Poproś swego rozmówcę o podanie nazwy i adresu zboru oraz adresu strony internetowej. Jeśli rozmawiasz z oszustem – prawdopodobnie tego nie zrobi. Na stronie zboru znajdziesz kontakt do pastora. Zadzwoń lub napisz e-maila z pytaniem czy taka osoba faktycznie jest członkiem zboru. Pastor z pewnością Ci pomoże, ponieważ dobro Bożej rodziny jest jego priorytetem. Pastor lub starsi zboru powinni znać każdego członka zboru – a nawet jeśli nie, to z pewnością pomogą Ci w ustaleniu tożsamości danej osoby. Warto poświęcić chwilę, aby mieć pewność, że nie staniemy się ofiarą wyrafinowanego oszusta. Jeśli masz opory przed tym sposobem weryfikacji – napisz do nas na Kontakt. Skontaktujemy się ze zborem w Twoim imieniu.


10. Jeśli nadal masz wątpliwości

Jeśli powyższe porady okazały się niewystarczające – zachęcamy do kontaktu z nami. Jako administracja dysponujemy dodatkowymi narzędziami pozwalającymi ocenić czy osoba, co do której masz wątpliwości, jest autentyczna.


Pamiętaj!

Oszuści mają dostęp do niniejszej instrukcji. Pamiętaj, że osoby te nie mają skrupułów – i mogą wykorzystywać wszelkie sposoby, również rady opisane powyżej, aby ukryć swoją prawdziwą tożsamość.

×
STWÓRZ KONTO MASZ JUŻ KONTO ?

 
×
ZAPOMNIAŁEŚ SWOICH DANYCH?
×

Idź do góry

W przypadku problemów technicznych proszę o założenie wątku naforum